Twoja wizja, czyli po co zostać wizjonerem?

Wizja. Co to ogóle jest?

Zgodnie z definicją Wikipedii, wizja jest to: obraz, wyobrażenie przyszłości, która najpierw pojawia się w naszej głowie.

Wizja jest czymś o wiele większym niż marzenie, przerasta ona każdy plan czy cel, który chcemy osiągnąć. Wizja jest czymś niesamowitym i dla wielu wydaje się ona nierealna i niewykonalna. Jednak to właśnie najwięksi wizjonerzy zmieniają świat i wyznaczają nowe standardy. To jest potwierdzenie, że wizje da się zrealizować i warto dla nich żyć!

Każdy człowiek powinien posiadać wizję.

To własnie wizja dodaje nam skrzydeł i pozwala wykrzesać iskry motywacji. Wizja jest po części naszym „Po co”, które starałem się opisać w artykule o tym właśnie tytule. Wizja powinna gościć w naszych sercach każdego dnia. Powinna być „o kilka rozmiarów za duża” – jak to określił John C. Maxwell. Musi nas inspirować, podniecać i mobilizować do działania. Jeżeli tak jest, możemy być pewni, że wizja jest naprawdę nasza i warto za nią podążać. Niestety bycie wizjonerem często spotyka się już na samym początku z kubłem zimnej wody wylanym na głowe przez osoby, które chcą podciąć nam skrzydła. Tak było w przypadku większości wizjonerów – o których zresztą jeszcze dziś napiszę. Dlatego nie pozwólmy, aby ludzie, którzy sami nie są chętni do dawania wartości do dzisiejszego świata, mieli na nas negatywny wpływ.

Wizja to coś więcej niż marzenie

Wizja jest czymś o wiele głębszym niż marzenie czy cel i dlatego niesie ze sobą o wiele większy ładunek. Marzeń powinniśmy mieć wiele, ale one wszystkie powinny w mniejszym lub większym stopniu być adekwatne z naszą wizją. Cele które sobie wyznaczamy, także powinny być zgodne z naszym wielkim wizjonerskim planem.

Podam na początek banalny przykład:

Cel: Kupić meble i dekoracje

Marzenie: Piękna, przestronna jadalnia połączona z kuchnią

Wizja: Miejsce, w którym codziennie spotyka się rodzina i przyjaciele, aby spędzać wartościowe chwile i spożywać razem posiłki. Miejsce pełne klimatu i elegancji, aby każdy czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo

Teraz trochę bardziej poważnie:

Cel: Ukończyć studia prawnicze z dyplomem magistra

Marzenie: Otworzyć własne centrum prawnicze online

Wizja: Stworzenie możliwości dla wszystkich ludzi, kompleksowej obsługi prawniczej w jednej przystępnej cenie, przez minimalizację kosztów i obsługę online i telefoniczną.

Są to oczywiście wymyślone przeze mnie przykłady na poczekaniu, natomiast mam nadzieję, że nakreślą one wam różnicę pomiędzy: Wizją, marzeniem oraz celem. To właśnie wizja jest motorem napędowym dla naszych marzeń oraz celów. Zastanów się na chwilę, czy masz swoją wizję? Jeżeli nie, to zachęcam Cię nad spędzeniem trochę czasu sam ze sobą. Po jakimś czasie wizja sama narodzi się w Twoim sercu. Pamiętaj jednak, że na ogół jest to proces. Jeżeli świadomie zaczniemy poszukiwać swojej wizji, nasze pragnienia zaczną się krystalizować. Na początku prawdopodobnie wyłoni się mglisty obraz, ale z czasem będzie on nabierał kształtów i ostrości. Oczywiście może się zdarzyć, że w Twoim przypadku to będzie strzał z znikąd! Po prostu będziesz wiedział, co od zawsze siedziało w Twoim sercu – To twoja wizja.

Case study

W moich artykułach staram się podpierać swoje słowa przykładami i nie omieszkam tego zrobić tym razem. Oto tylko kilka przykładów, które już na pewno znacie, natomiast wierze, że przywołanie ich do waszej świadomości w tym artykule wzmocni jego przekaz i wartość.

Wizja Walta Disney’a

Jego słynnym powiedzeniem było „Jeżeli potrafisz marzyć, potrafisz także spełniać marzenia”. Jako 22 latek opuścił swoje rodzinne miasto, aby poświecić się swojej wizji, tworzenia świata animowanego. Nikt jej jednak nie podzielał na początku i żadne studio w Kalifornii go nie zatrudniło. On jednak nie poddał swojej wizji i otworzył swoje pierwsze „laboratorium” w piwnicy. Ciężka praca Walta w połączeniu z talentem i dobrym poczuciem humoru przyciągnęły do niego rysowników, projektantów oraz jego starszego brata i w 1925 roku powstało Disney Brothers Studio wraz z bohaterami: Kaczorem Donaldem, Psem Plutem oraz oczywiście Myszką Miki. Postacie te szybko stały się legendą oraz symbolem bajek animowanych. To jednak nie był jeszcze koniec wizji Walta Disneya, było nim stworzenie Disneylandu. On opisał ją tymi słowami:

„Witam Was, Was wszystkich, którzy wchodzicie do tej szczęśliwej krainy: Disneyland to Wasza kraina. Tutaj starsi mogą przypomnieć sobie piękną przeszłość, a młodzi cieszyć się obietnicą pięknej przyszłości… Disneyland powstał, żeby spełniać marzenia, idee i plany, które stworzyły Amerykę i które – mam nadzieję – będą źródłem radości i inspiracji dla całego świata”.

Wizja braci Wright

Tak, to właśnie oni jako pierwsi postanowili urzeczywistnić wizję człowieka, który potrafi latać. Spójrzcie jak wiele zawdzięczamy im tylko dlatego, że mieli oni wizję i potrafili za nią podążać do samego końca. Bracia Wright przed swoim słynnym lotem, mieli wiele nieudanych prób. Kombinowali oni na wszystkie sposoby aby odnieść sukces: skakali ze skarp, wystrzeliwali się z katapulty, robili wszystko, aby tylko wzbić się nad ziemię. Ich determinacja została ostatecznie wynagrodzona i w 1905 roku odbyli swój pierwszy długi, bo aż 39 minutowy lot. Dzięki ich odwadze i wizji, dziś możemy przemierzać cały świat jak ptaki.

Wizja Richarda Branson’a

Jest to jeden z moich ulubionych, współczesnych wizjonerów. Ponieważ zaczynając od zera, był w stanie wydać na świat jedną z największych wytwórni płytowych w UK. Dzięki swojemu podejściu do świata oraz wizji wielkich rzeczy, stworzył on obejmującą na dzień dzisiejszy 400 firm Virgin group. Wikipedia zaczynając opis jego biografii pisze „Początkowo Branson miał dość nietypowe pomysły na biznes”, no cóż, spójrzmy co było dalej. Richard był, a raczej jest współczesnym wizjonerem. Aktualnie Virgin group posiadająca między innymi: linie lotnicze, sieci komórkowe, linie kolejowe, wytwórnie płytowe etc pracuje nad projektem Virgin Galactic i ma wizję organizować komercyjne loty w kosmos.

Czy teraz już pragniesz wizji w Twoim życiu?

Mam nadzieję, że tak. Moim celem jest zainspirowanie Cie do jej posiadania. Oczywiście wizje mogą być różne. Nie koniecznie Twoją wizją muszą być podróże międzygalaktyczne. To może być wizja dotycząca Twojej rodziny, lokalnej społeczności, pracy a nawet wizja samego/samej siebie! Pamiętaj tylko aby wizja była „o rozmiar za duża, abyś mógł/mogła do niej dorosnąć” Proszę pomyśl o tym. Pomóc Ci może w tym mój poprzedni artykuł „Zajrzyj w głąb”. Zrób notatki, porozmawiaj z swoim wnętrzem, aż uśmiech zacznie pojawiać się na Twojej twarzy na samą myśl o pragnieniach jakie odnajdziesz w sobie. Czy podoba Ci się ten pomysł?

Rozwój odpowiedni i dostępny dla każdego człowieka

To jest moja wizja: aby każdy miał dostęp do rozwoju odpowiedniego do swojego poziomu. Pragnę stworzyć organizację, która będzie wstanie dotrzeć do każdego człowieka, niezależnie od jego aktualnego życiowego położenia. Pragnę docierać do ludzi i pomagać im stawać się lepszymi, silniejszymi i bardziej wyposażonymi do ich życiowej wędrówki. W tej wizji, ludzie są inspirowani oraz motywowani do pracy z samymi sobą oraz dzielenia się swoimi talentami z innymi… och… kocham tą wizję…

Pragnę poznać, Twoją wizję lub jeżeli jeszcze jej nie posiadasz pomóc Ci ją odnaleźć i skonkretyzować. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania pisz śmiało, a razem poszukamy na nie odpowiedzi.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twój sukces!

Dodaj komentarz