Negatywny wydźwięk mediów

Czy uważasz media za wapniały wynalazek, czy największe zło tego świata?

Jestem pewien, że zdania są podzielone. Jedni stwierdzą, że dzięki mediom, mają nieograniczony dostęp do informacji oraz sami dzięki nim mogą kontaktować się ze światem. Drudzy natomiast, powiedzą, że media kłamią, szerzą propagandę i są siedliskiem zła. Myślę, że obydwa stanowiska są poprawne.

Dziś niestety (tak wyszło w czasie pisania) skupię się na zagrożeniach z jakimi musimy sobie poradzić buszując w mediach XXIw.

Nie będę się w ogóle zajmował telewizją ani prasą brukową, ponieważ to nie ma najmniejszego sensu. „Telewizja jest dobrym sługą, ale złym panem” – Myślę, że to hasło podsumowuje wszystko, co mam do powiedzenia, na temat kultu telewizji. Jednym słowem – masakra. Nie rozumiem dlaczego, w większości domów w centralnym punkcie stoi telewizor, który na dodatek jest nieustannie włączony. Co sprawiło, że potrzebujemy tego szumu wokół nas? Myślę, że prawda siedzi głęboko w naszych umysłach, dlatego telewizja tak łatwo i skutecznie zakorzeniła się w naszych domach. Dobra koniec, miało nie być o telewizji. Po prostu omijajmy ją szerokim łukiem, ponieważ naprawdę niewiele przyniesie nam ona korzyści.

Porozmawiajmy o mediach XXI wieku, czyli głównie internecie. O tak! Bezkonkurencyjny dominator współczesnej kultury. Rozpracujmy wspólnie, co się w nim ukrywa.

Ciemna strona internetu.

  • Uzależnia – Szczerze wierze, że jest to największe uzależnienie XXI wieku. Nie posiadam konkretnych danych, ale na pewno się ze mną zgodzicie, że jest więcej osób uzależnionych od internetu (a jeśli nie to od telewizji, albo gier) niż, jakiejkolwiek innej używki. Wiem także, że większość ludzi nie jest tego nawet świadoma. Polecam nam wszystkim, przeanalizować swój czas spędzany na internecie. Czy jesteśmy uzależnieni? Obawiam się, że większość z nas, jeżeli poważnie potraktuję pytanie, odpowie: TAK! A Ty?
  • Pochłania nasz cenny czas (oczywiście bierze się to z uzależnienia, natomiast potraktuję ten punkt osobno) – Potrafimy siedzieć godzinami przy komputerze bądź smartfonie, przeglądając bezwartościowe treści. Internet jest tak skonstruowany, że oglądając daną rzecz, automatycznie podsuwa nam kolejne linki. W ten sposób idzie się zapętlić na wiele godzin. Sam niejednokrotnie siedziałem przed monitorem do późnych godzin nocnych, oglądając „byle co”. Byłem tak pochłonięty i oderwany od rzeczywistości, że nie miało dla mnie większego znaczenia, która jest godzina. Oczywiście konsekwencje takiego zachowania ponosiłem następnego dnia. Zachowanie kompletnie bez sensu i logiki.
  • Daje nam dostęp do „dziwnych” treści – Niejednokrotnie podsuwa nam treści: bezwartościowe, patologiczne, niemoralne itp. Osobiście jestem wielkim orędownikiem wolności, natomiast zdaję sobie sprawę, że nielimitowany dostęp do różnego rodzajów materiałów, nie tylko jest szkodliwy, ale wręcz może odebrać nam naszą wolność. Jako przykład podam pornografię, ponieważ sam padłem jej ofiarą. Bezproblemowy i nieograniczony dostęp do tego typu materiałów sprawił, że się od nich uzależniłem (Uzależnienie nie ma nic wspólnego z wolnością – uwierzcie mi). Wiem, że tylko ja jestem odpowiedzialny za własne zachowania, natomiast wolność internetu dopadła mnie już w bardzo młodym wieku, zanim miałem wyrobiony kręgosłup moralny. Nie potrafiłem się obronić. Kończąc ten wątek powiem tylko: łatwiej jest się uzależnić niż wyjść z uzależnienia.
  • Działa antyspołecznie – Może wydawać się to paradoksem, ponieważ to media społecznościowe dają nam możliwość kontaktu z każdym człowiekiem na ziemi, który posiada internet. Ten aspekt na pewno zapisze na plus, natomiast wspomnę tu o zagrożeniach z tym związanych. Budowanie relacji, to jedna z najważniejszych umiejętności jakie człowiek powinien posiadać. Relacje są piękne, odzwierciedlają jacy naprawdę jesteśmy. Internet wypacza ten aspekt. Ludzie mają tysiące znajomych, którzy lajkują, komentują, grają z nimi w gry a czasem, w ogóle nie wchodzą w interakcje. Ale są! Ich liczba w internetowej rzeczywistości jest odzwierciedleniem naszej popularności. Takie środowisko nie jest dobrym podłożem do szlifowania własnego charakteru, ani umiejętności interpersonalnych. Myślę, że wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że „znajomi” z mediów społecznościowych, to nic więcej niż papierowe postacie. Zupełnie inaczej jest z osobami, które poznaliśmy osobiście, a dodatkowo mamy ich w znajomych na naszym profilu.
  • Manipuluje nami – Nie twierdze, że reklama sama w sobie jest zła, natomiast strategia internetu jest taka: najpierw odwiedzamy witryny, które nas interesują, a potem ludzie (bądź programy) po drugiej stronie, dokładnie analizują nasze kliknięcia i na ich podstawie podrzucają nam reklamy oraz inne materiały marketingowe.
  • Zakłamuje prawdę – Wiele treści w internecie jest nieprawdziwych, albo ukazujących tylko częściowo obraz sytuacji (jak telewizja). Dlatego trzeba być bardzo uważnym czytając treści w internecie, ponieważ niektóre mogą okazać się dla nas szkodliwe.
  • Nie kontroluje – Anonimowość w internecie często daje pole do popisu ludziom, którzy szukają okazji do hejtu oraz zachowań agresywnych. Świadomość braku kontroli oraz możliwości wyeliminowania jednostki antyspołecznej, daje jej poczucie bezkarności. Agresja w internecie potrafi doprowadzić ludzi do rezygnacji, strachu, depresji i wielu innych zachowań.

Ok. Mam już dosyć.

Nie mam zamiaru skupiać się na rzeczach negatywnych w moich artykułach. W założeniu, ten artykuł miał pokazać plusy oraz minusy współczesnych mediów i nakierować nas na właściwą drogę. Niestety minusy pochłonęły mi sporą ilość linijek tekstu. Myślę, że na dziś wystarczy. Obiecuję kolejny post poświęcony tylko i wyłącznie pozytywnym obliczem internetu.

Internet na +

Pomimo spostrzeżeń, którymi się dziś z wami podzieliłem, uważam, że internet jest fantastyczny i daje nam ogrom możliwości – jak pisanie bloga! Natomiast pragnę, abyśmy wszyscy byli świadomi rzeczywistości, która nas otacza. Dlatego też, pomimo negatywnego wydźwięku tego posta postanowiłem, że go opublikuje.

Mam nadzieję, że moje przemyślenia na temat zagrożeń w mediach XXI pozwolą nam świadomie się w nich poruszać. Powtarzam, nie sieję negatywnego obrazu internetu!

Pozdrawiam i trzymam za nas kciuki w internecie.

Dodaj komentarz