Mentalność PRL

Dziś skupię się na zmianie sposobu myślenia, jaką musimy sobie zafundować jako pierwsze polskie pokolenie po PRL.

Przede wszystkim, mechanizmy jakie są w nas zakorzenione, nie działają na naszą korzyść. Wiem, że wielu z was (zresztą ja też) nie pamięta czasów PRL, ani nie została wyedukowana w tamtym systemie. Warto natomiast zwrócić uwagę, że nasi rodzice, nauczyciele, opiekunowie czy (na ogół) pracodawcy, pochodzą właśnie z tamtego układu. Fakty są faktami – dopiero
minęło 30 lat od obalenia komuny w Polsce i rozpoczęcia tworzenia nowego sposobu myślenia.

Dlatego nauczyciele po 40-tce są zaprogramowani inaczej, niż wymagają tego obecne czasy.

Warto o tym pamiętać. Jesteśmy pierwsi w nowym systemie, więc to my torujemy nową drogę rozwoju i myślenia(mowa o pokoleniu przed 40). To jest naprawdę ekscytujące, ale zarazem nie łatwe zadanie. Bycie prekursorem zawsze wiązało się, z mozolną pracą. Tak też jest w naszym przypadku.Nasza polska mentalność jest ciągle przesiąknięta stereotypami oraz myśleniem komunistycznym. Głęboko w naszych umysłach siedzą jeszcze chochliki z PRL.

Oto kilka z nich….

Nie uda Ci się wybić, jeżeli nie masz znajomości

Tu wszyscy kradną

W Polsce, to się jedynie garba dorobisz

Musisz skończyć dobrą szkołę, bo nie będziesz miał pracy

Jak nie dasz „koperty” to nic nie załatwisz

Uważaj, bo każdy będzie Cie chciał wyrolować

i wiele, wiele innych….

Nie daj sobie ukraść marzeń

Z opowiadań wiem, że system narzucony nam przez ZSRR po wojnie, tłamsił polskie społeczeństwo. Zabijał jednostkę, niszczył nasze korzenie i tradycje. Byliśmy w ucisku, z cenzurowanym dostępem do informacji. Komuna zabijała wolne myślenie, oraz chęć bycia niezależnym. Paradoksalnie – aby się wybić, człowiek musiał się dostosować. Im bardziej się wpasował w system i jego wartości, tym większe odnosił sukcesy w życiu zawodowym i społecznym. Ktoś kradł nasze marzenia…

Obrót na pięcie.

Zasada jest prosta, komuna się skończyła, więc myślenie komunistyczne też musi się skończyć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w obecnych czasach mamy nieograniczony dostęp do wiedzy, oraz informacji. Korzystajmy z tego. Wiem doskonale, że jeszcze nie jesteśmy Ameryką, ale uważam, że wiele możemy się od niej nauczyć. Dla tego polecam książki amerykańskich autorów o rozwoju osobistym oraz możliwościach w świecie kapitalizmu.

Chłońmy świeżą wiedzę, oraz stosujmy ja w życiu.

Ekonomia idzie do przodu, internet oraz handel międzynarodowy ogarną świat. Otworzyły się możliwości oraz kanały informacji. To jest moc – do naszej dyspozycji.

Możesz wszystko

Wiem, że to hasło brzmi banalnie, ale jest prawdziwe. W odniesieniu do naszej sytuacji, gdzie mamy jedzenie, dach nad głową, oraz miliony opcji na zarobienie pieniędzy. Możemy wszystko i wiele osób już o tym wie! To podstawa, aby tak właśnie przeprogramować swój mózg. Do dzieła.

Jeszcze masz wątpliwości?

Nastolatki zarabiają duże pieniądze na przykład na graniu na komputerze, inni żyją z dzielenia się zdjęciami ze swoich podróży, jeszcze inni ćwiczą i mają tysiące fanów. Możesz robić cokolwiek. Jeżeli ludzie uznają, że ich zainteresowałeś dadzą Ci lajki, które bez problemu wymienisz na żywą gotówkę. W każdej chwili możesz wyjechać i zamieszkać gdzie tylko chcesz. Masz prawo do edukacji w jakimkolwiek kierunku. Nikt Ci nic nie zabroni! Możesz zostać milionerem, albo mnichem – jak wolisz. Tylko proszę nie wkręcaj sobie już, że się czegoś nie da!

Po pierwsze myślenie, po drugie działanie

Nastaw się na sukces! Wiesz, że się da! Mamy kapitalizm, czy nam się to podoba, czy nie. Dlatego zacznij w ten sposób myśleć o świecie. Jak już wyrzucisz ze swojej głowy tego PRL – oskiego wirusa, będziesz gotowy do działania. Czeka Cię wiele pracy oraz nauki, ale teraz już z odmienionym podejściem. Wszystko jest możliwe oraz dostępne dla Ciebie. Świat czeka na Twoje pomysły. Zaskocz go swoim potencjałem.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twój progres

Jedna myśl na temat “Mentalność PRL

Dodaj komentarz